Kayyıma gerekçe yapılan dosyanın gizli tanığı: ‘Polis zoruyla yalan ifade verdim’

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Parti’nin (DEM Parti) Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınması ve yerine kayyım atanmasına gerekçe gösterilen dosyaya ilişkin paylaşımda bulundu.

Sosyal medya hesabında açıklama yapan Aygül, “Hakkari’de DEM Parti Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınması ve yerine kayyım atanmasına sebep olan dosyaya bir de şu açıdan bakalım. 2012 yılı Eylül ayında, cezaevindeyken, cezaevindeki biriyle, mektup yoluyla bir röportaj yaptım” dedi. Yaptığı röportajı da paylaşan Aygül, “Röportaj yaptığım kişi Sıddık Akış’ın da aralarında bulunduğu Hakkari KCK Davası gizli tanıklarından ‘Oyun Bozan’ takma adlı M.E. isimli gençti. ‘Oyun Bozan’ sadece o davada değil, Van Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığının yargı çevresinde olan neredeyse bütün davalarda tanıktı” bilgilerini paylaştı.

‘GİZLİ TANIK NASIL ZORLANDIĞINI ANLATTI’

M.E.’nin yaptığı röportajda nasıl tanık olduğunu, nasıl ifadeye vermeye zorlandığını, savcının, mahkemenin kendisine nasıl baskı yaptığını ayrıntılı olarak anlattığını ifade eden Aygül, “Haber yayınlandıktan sonra gizli tanık ‘Oyun Bozan’ tanık olduğu bütün dosyalardan çıkarıldı. O dönem görevde olan şuan ‘Terör Arananlar Listesi’nde yer alan savcı D.Y. ve isimlerini diğer hakimler haber konusunda tekzip talebinde bile bulunmadı. Gizli tanık sessizce çıkarıldı” dedi.

GİZLİ TANIK: ZORLA YALAN SÖYLEDİM

Aygül’ün paylaştığı haberde gizli tanık “Oyun Bozan”ın 4 yıldır polisin hazırladığı ve tanımadığı kişiler hakkındaki iddialara imza attığını belirttiğini ve gizli tanıklıktan vazgeçtiğinden sonra ise ailesi üzerine baskı uygulanarak kendisiyle birlikte ailesinden 3 kişinin tutuklandığını kaydettiğini aktardı. Gizli tanık, verdiği ifadelerin de yalan olduğunu polis zoruyla ifade vermek zorunda kaldığını söyledi.

Aygül, “Delil ihdas eden bir mahkeme, zehirli ağaç, meyvesi, duruşma öncesi gözaltına alınması verilen kararın belli olduğunu gösteriyorsa ihsası rey… falan gibi şeyler tartışılır bir hukuk devletinde. Hukuk devletinde tabi. Hukuk hikayesi olan devletlerde değil” ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir